Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej?

1. Zabezpiecz się. Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest wyposażenie komputera, tabletu, czy smartfona, na którym korzystamy z internetu w program antywirusowy. Co ważne musi być on na bieżąco aktualizowany. Bez tego nawet jeśli zainstalujemy antywirus, to nie będziemy chronieni przed najnowszymi wirusami. 
 
2. Sprawdź. Warto pamiętać, że SKOK nigdy nie wysyła do swoich członków pytań dotyczących haseł lub innych poufnych danych ani próśb o ich aktualizację. Jeśli otrzymaliśmy taką wiadomość np. na skrzynkę e-mail, to nie powinniśmy jej otwierać a już na pewno nie pobierać załączników, które dołączone są do e-maila. 
 
3. Czytaj. Jeśli jednak dopuścimy do zainstalowania na komputerze, czy smartfonie złośliwego oprogramowania, to należy pamiętać, że system nie dopuści do tego, abyśmy w ogóle połączyli się z prawdziwą stroną internetową Skok-u. W zamian przekierowuje ofiarę na fałszywą, ale wyglądającą identycznie jak prawdziwa stronę, gdzie ofiara wpisuje swoje dane logowania i zdradza je tym samym przestępcom. Dlatego przed zalogowaniem się do e-skok-u każdorazowo trzeba sprawdzić, czy przy adresie WWW znajduje się zielona kłódka, która sygnalizuje, że system jest bezpieczny. 
 
4. Autoryzuj. Przed utratą pieniędzy może uchronić nas również świadome korzystanie z metod podwójnej autoryzacji transakcji. Mowa o wiadomościach SMS, tokenach, czy kodach jednorazowych. Im więcej metod potwierdzenia np. wykonania przelewu będziemy używać, tym większa szansa, że nasze pieniądze będą bezpieczne. 
 
5. Pilnuj. Środki ostrożności warto zachować także na przyszłość. Eksperci twierdzą, że nawet jeśli obecna fala hakerskich ataków zostanie zniwelowana, to nie oznacza to, że nie powtórzą się one w przyszłości. Szczególnie, że w kolejnych próbach hakerzy będą mogli wynająć istniejącą już infrastrukturę innym cyberprzestępcom. 
zobacz wszystkie aktualności
A+ A-