Prestiżowa nagroda - Złoty Orfeusz, dla płyty z Festiwalu Musica Sacromontana

Z radością informujemy, że dwupłytowy album wydany przez prestiżowe wydawnictwo DUX i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera z Gostynia, zawierający nagranie Oratorium o śmierci św. Filipa Neri Pasquale Anfossiego otrzymała prestiżową nagrodę- Złotego Orfeusza nadawaną przez Francuską Akademię Fonograficzną. Uroczystość wręczenia nagród wszystkim tegorocznym laureatom odbyła się w środę 24 czerwca 2015 roku w Paryżu. Wielkopolska SKOK, od początku istnienia Festiwalu, należy do grona Mecenasów Kultury i nieprzerwanie od dziesięciu lat udziela swojego finansowego wsparcia temu wyjątkowemu wydarzeniu, była jego pierwszym darczyńcą.  

Działająca od 1958 roku we Francji Academie du Disque Lyrique stawia sobie za cel promowanie nagrań muzyki wokalnej. W skład jury wchodzą muzyczni fachowcy zwłaszcza z dziedziny śpiewu, artyści, krytycy, wydawcy płyt, z których zdaniem liczy się cały muzyczny świat. Złotego Orfeusza  w Theatre du Chatelet odebrali w Paryżu odebrali dyrygent Tomasz Radziwinowicz, Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny Festiwalu Musica Sacromontana i prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zidelera - Krzyztof Felecz. W uroczystości wzięli też udział ambasador Polski w Paryżu dr Anbrzej Byrt i Kaludia Podsiadło, dyrektor Polskiego Instytutu Kultury w Paryżu.Dwupłytowy album  "Oratorio la morte di san Filippo Neri" Pasquale Anfossi  nagrany został podczas ósmej edycji Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana w Gostyniu. Święty Filip Neri jest jednym z patronów gostyńskiej bazyliki, stąd pomysł na wykonanie utworu, poświęconego patronowi, z którego tak genialnie wywiązała się orkiestra Sinfonia Viva i Poznański Chór Kameralny. Wcześniej, ta sama pyta, dostała nominację do nagrody Fryderyk 2015. Płyta została zgłoszona do nagrody przed współwydawcę – wytwórnię płytową DUX.  Wpisała się idealnie w obchody 500 rocznicy urodzin św. Filipa Neri, założyciela Zgromadzenie Filipinów.


Przypomnijmy. Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera to grono ludzi, którzy pragną kontynuować dawną filipińską tradycję muzyczną Świętej Góry sięgającą XVII wieku. Głównymi inicjatorami zorganizowania festiwalu byli ks. Jakub Przybylski ze zgromadzenia filipinów oraz Wojciech Czemplik,  mieszkający w pobliżu Gostynia muzyk zespołu Stare Dobre Małżeństwo. 
Najwybitniejszym muzykiem tworzącym na Świętej Górze był Józef Zeidler, nazywany polskim Mozartem. Do dziś w klasztornych archiwach znajdują się liczne zbiory dwustuletnich i starszych manuskryptów nutowych, dotąd niepublikowanych i nie wykonywanych przez wiele dziesięcioleci. Przywrócenie ich do muzycznego życia jest  najważniejszym celem Stowarzyszenia, toteż każdego roku publiczność Sacromonatny jest świadkiem premierowego  wykonania kolejnych jego dzieł. 
Jesienią br. podczas jubileuszowego X Festiwalu Musica Sacromontana publiczność będzie miała okazję podziwiać między innymi Jerzego Maksymiuka z Orkiestrą Sinfonia Varsovia.

GRATULUJEMY!
 
zobacz wszystkie aktualności
A+ A-